Seo Uzmanı

Seo uzmanı ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz ilk tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi arama motoru optimizasyonu çalışmasında da işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur. Seo uzmanı yaptığı seo çalışmasında baştan sona tüm sürece dahil olan ve işin başından sonuna kadar görev alan kişidir. Bu meslek dalıda diğer mesleklerde olduğu gibi amatör ve profesyonel bir insan grubundan oluşmaktadır. Seçtiğiniz kişi veya firma optimizasyon çalışmalarını yaparken doğal teknikleri kullanarak siteyi riske etmekten kaçınan ve doğru çalışmaları doğru bir zamanda yapmalıdır.

Müşteri için temel amaç kaliteli bir arama motoru uzmanı ne iş yapar ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmak olacaktır. Yani temel hedef işinin ehli birini bulmaktır.

Seo uzmanı nedir ?
Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonara kadar hizmet veren kişiye denir. Seo uzmanı'nın ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ;

Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo danışmanı sabit maaş olarak aylık en az 6000 bin freelance olarak dışardan iş yapanlar ise  hizmet verdiği her firma için  ortalama 2500 – 3000 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücreti alır. Saatlik çalışma ücreti ise yaklaşık olarak 150 TL gibi düşünülebilir.

İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seo'cu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

İyi bir seo uzmanı ile çalışmalı …


Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız seo uzmanı'nı ararken şu hususlara dikkat etmeniz başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır. Bu mesleğin detayları nedir ? bu danışmanlar ne iş yaparlar ?

En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
En kaliteli ve doğal seo teknikleri ile çalışmalı
Başarılı referansları olmalı
Kendine has growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
Eğitim almış olabileceği gibi sokak mühendisi’de olabilirler. Lise mezunu diye bir danışmanı yabana atmamalısınız.
Aynı şeyleri nakarat gibi tekrarlamamalı
Sitesi güncel olmalı ve yaptığı işler hakkında detaylı yazılar yayınlamış olmalı
Yüzde % garantili sonuçlar  vaat ediyorsa temkinli yaklaşmalısınız (google'da 1. sayfa 1. sıra çıkartırım sitenizi gibi)
Kesinlikle google veya Yandex ile anlaşmamız var diyorsa görüşmeyi hemen sonlandırın
Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
Danışman olarak çalışacağınız kişinin sitesinin whois kaydına bakın. Bu şekilde kaç yıldır sektöründe çalıştığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
Aldığı seo eğitimi var ise bunlar hakkında sorular sorun.
Analytics, Google Webmaster Araçları ve Yandex Metrica analizlerini iyi yapabilmeli
Anahtar kelime araştırması ve rakip analizinde profesyonel olmalı
Özgün ve kaliteli içerik üretebilmeli
Arama motorları ve algoritmalarını yakından takip etmeli
İngilizce ve Türkçe güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
Doğal teknikler yerine blackhat hacklink, spam gibi kötü tekniklerden bahsediyorsa bu kişiden uzak durun.
Otomatik seo programları ile çalıştığını söylemesi de sizin için negatif bir algı oluştursun.
Seo çalışmasında garanti verilebilir mi ?
Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler biz google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz diyebilir. Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz. Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Bizim tavsiyemiz bir kurumsal seo uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Sivas veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir. Tecrübemize Güveniyor ve referanslarımızı ıncelemenız ıcın sizleri Sıcak bir çay içmeye davet ediyoruz.

 

03-06-2018 | 735 Defa Okundu